Christine Price-Smith – Oxfordshire Diocese Board of Education Representative
Following a joint honours degree in Theology and Sociology from the University of Bristol, Christine completed a PGCE qualification at Westminster College, Oxford. Christine has been in education for over twenty-five years, firstly as a primary school teacher but also spending a two year period seconded to Oxfordshire LA as the advisory teacher for Religious Education. Christine also has ten years’ experience as a primary school headteacher in three schools. During headship, she had the opportunity of working alongside other headteachers in an advisory capacity. Since January 2014, Christine has worked as a School Link Adviser for the Diocese of Oxford supporting Church of England primary schools and also non-church schools in various aspects of school improvement.
Term of office: 1st November 2013- 31st October 2017 (4yrs)
Term of office: 1st November 2017- 31st October 2021 (4yrs)
Membership Type: DBE